Kiedy kryminał łączy się z thillerem psychologicznym

Ryder Creed to kryminalny cykl, który wchodzi w korelację z gatunkiem sensacyjnym. Jego autorką jest amerykańska pisarka, która do dzisiaj pochwalić może się pokaźną kolekcją bestsellerów literackich sygnowanych jej nazwiskiem. Co interesujące, autorka wychowywała się w rodzinie, w której czytanie uważane było za swoiste dziwactwo, niemogące przynieść nic dobrego. Nierozumiana przez rodzinę oraz najbliższych, nie poddała się i uparcie dążyła do realizacji swoich marzeń. Alex Kava skończyła college, zapomniała o pisaniu, założyła własną firmę marketingową, zajmując się tworzeniem projektów graficznych. Jednak, marzenie z dzieciństwa nie dało o sobie tak łatwo zapomnieć. Po latach postanowiła rzucić swoją pracę i zająć się profesjonalnym pisaniem książek – i tak też powstał cykl Ryder Creed. Aktualnie możemy zapoznać się z – już – 5 tomem tej serii, pod tytułem: Złowrogie niebo (https://www.taniaksiazka.pl/zlowrogie-niebo-alex-kava-p-1360632.html).

Mroczny, brutalny świat

Pisarstwo Alex Kavy mieści się w gatunku thillera psychologicznego. Fikcyjny świat, którego jest twórczynią przesycony jest ludzkim okrucieństwem, złem noszonym przez każdego z nas oraz mrokiem, który pochłania czytelnika. Trzeba przyznać, że jest to literatura przygnębiająca, ale w tym samym czasie prezentująca przemyślane działania psychologiczne postaci, ich motywy oraz rozważania. Kava stawia na elementy grozy, które mają wywołać emocje w czytelniku, jednak to fragmenty przesycone wiedzą z pogranicza psychologii, pozwalają zostać odbiorcy z lekturą Alex Kavy na dłużej. Pisarka imponuje zrozumieniem natury ludzkiej oraz łatwością, z jaką swoją wiedzę przelewa na papier.

Powrót do znanych bohaterów

W 5 części cyklu – Złowrogie niebo – pisarka powraca do bohaterów znanych już jej czytelnikom. Tym razem łączy Maggie O”Dell i Rydera Creeda w jedną historię. Alex Kava nie ukrywa, że tworzy głównie rozrywkowe pozycje literackie, mimo tego, iż w jej powieściach znaleźć można wiele interesujących wniosków czy wątpliwości na temat zła na świecie. Złowrogie niebo to dobry przykład literatury, która pozwoli nam szybko przenieść się do fikcyjnego miasta i bohaterów, i choć na chwilę zapomnieć o tej realnej codzienności. Lektura niewymagająca, ale i autorka nie miała ambicji stworzenia czegoś innego. W kategorii thillerów psychologicznych oraz współczesnych kryminałów jest to jedna z lepszych książek. Co więcej, pozwala nam zanurzyć się w opowieści na dłużej – dzięki innym tomom cyklu, które powstały do dzisiaj. Istotne jest to, że poszczególne części nie wymagają od nas znajomości pozostałych, toteż całą historię śledzić można bez zapoznania się z jej wszystkimi elementami.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com